Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Pamiatky

Rímsko-Katolícky kostol Všech svätých

     Rímsko-Katolícky kostol Všech svätých je pôvodne barokový. Postavený bol v roku 1728 na mieste gotického kostola z roku 1353.
V roku 1924 ho úplne prestavali a rozšírili o priečnu loď.

     Obec bola istý čas filiálkou farnosti Pobedím. Dňa 1. októbra 1948 sa v Hornej Strede otvára rímsko-katolícky farský úrad, prvým kňazom a vedúcim fary bol Štefan Mácsady. Dňa 1. júna 1949 bola obec Brunovce pričlenená ako filiálka pod farský úrad Horná Streda. V roku 1951 musel kňaz Štefan Mácsady opustiť farnosť Hornú Stredu, začalo sa zatváranie kňazov. Ako správca farnosti v roku 1951 pôsobil v Hornej Strede farár Justín Štibráný, bol náboženský spisovateľ, redaktor a prekladateľ. Doktora Justína Štibranýho  vymenil dekan Viliam Čongrády, rodák z Nového Mesta nad Váhom. Dekan Viliam Čongrády bol prvým z kňazov, ktorý zrušil dochádzku farníkov z Brunoviec na bohoslužby do farského kostola v Hornej Strede. Zaviedol pravidelnú nedeľnú svätú omšu v brunovskej kaplnke. Od roku 1962 bol správcom farnosti v Hornej Strede profesor Štefan Komáromy, známy vynikajúci kazateľ. Za pôsobnosti profesora Komáromyho sa v obci vybudovala nová budova fary a v Brunovciach sa za jeden rok  postavil nový kostol. Profesor Štefan Komáromy bol správcom farnosti Horná Streda do 11. augusta 2002, kedy vo veku 82 rokov zomrel. Od roku 2003 bol správcom farnosti ThDr. Alojz Lackovič, PhD., dekan. Od roku 2009 je správcom farnosti Mons. Dr. Jozef Bohunický, farár.

 


 
ÚvodÚvodná stránka